Home Bota Presidenti i Bolivisë pranon azilin në Meksikë

Presidenti i Bolivisë pranon azilin në Meksikë

Evo Morales e pranoi ofertën për azil politik në Meksikë, një ditë pasi dha dorëheqje nga posti i presidentit të Bolivisë, për shkak të protestave për mashtrime zgjedhore.

Në një postim në Twitter, ai tha se është e dhimbshme të largohet nga Bolivia, porse do të kthehet me më shumë “fuqi dhe energji”.

Ministri i Jashtëm i Meksikës, Marcelo Ebrard, konfirmoi se Morales ka udhëtuar atje me një avion të Qeverisë meksikane.

Në ndërkohë, ushtria boliviane i urdhëroi trupat që të mbështesin policinë, e cila është përleshur me mbështetësit e Morales.

Rreth 20 vetë u plagosën në përleshje.

Morales, më herët, u bëri thirrje mbështetësve të tij që t’iu rezistojnë, siç tha, “fuqive të errëta” që e kanë detyruar të japë dorëheqje.

Nënkryetarja e Senatit tha se do të marrë përsipër udhëheqjen e përkohshme të Bolivisë derisa të mbahen zgjedhjet e reja.

Morales u zgjodh për herë të parë në vitin 2006.

Ai u vlerësua lart për luftimin e varfërisë dhe përmirësimin e ekonomisë së Bolivisë, por shkaktoi polemika kur i sfidoi kufijtë kushtetues, duke kandiduar për një mandat të katërt në zgjedhjet e tetorit.

U tha se këto zgjedhje kanë qenë me shumë parregullsi.

VIABulevard News
SOURCEREL
Previous articleForumi i Parisit për Paqen/ Meta takohet me Macron: Bashkëpunimi me Francën, i rëndësishëm për të ardhmen europiane
Next articleAvioni me drogë/ Arrestohet dhe ekstradohet nga Belgjika Kristjan Demçe