Home Kosova Postimi emocionues i të mbijetuarit të masakrës së Suharekës: Ne jemi dëshmia...

Postimi emocionues i të mbijetuarit të masakrës së Suharekës: Ne jemi dëshmia e asaj që ndodhi

Nga kjo masakër kishin mbijetuar tre anëtarë të familjes, Vjollca Berisha me të birin, Gramozin dhe Shyhrete Berisha.

I mbijetuari i kësaj masakre, Gramoz Berisha ka thënë se ata janë dëshmia e asaj që ndodhi, e të vërtetës së gjenocidit serb mbi Kosovën.

Dhe këtë, ai ka thënë se nuk do ta ndryshoj askush asnjëherë, as me marrëveshje, as me raporte fallce dhe as me gjykata të improvizuara.

Postimi i plotë i Gramoz Berishës:

12 muaj prej tash do të shënojmë një çerek shekulli nga dita e tmerrit, nga dita kur babi, motra e vëllau ikën. Unë e mami mbijetuam. Jo vetem ata të tre por ikën edhe 46 familjarë tanë. Mbijetuam, une mami dhe gruaja e axhës tonë Shyhretja.

Nuk do të mjaftoj një çerek shekulli e as një shekull i terë për të shpjeguar mungesën e tyre dhe deshminë tonë.

Ne jemi dëshmia e asaj që ndodhi, e të vërtetës së gjenocidit serb mbi Kosovën. Dhe këtë nuk do ta ndryshoj askush asnjëherë, as me marreveshje, as me raporte  fallce, as me gjykata të improvizuara.

Ne jemi e vërteta, e Kosovës që i ka mbijetuar gjenocidit, do t’i mbijetoj dhe seciles stuhi.

Previous articleManchester Utd kthen sytë nga talenti 18-vjeçar i Brightonit
Next articleHumbi në nominim me Oltën/ Kiara Tito vë ‘pikat mbi i’ për marrëdhënien e saj me Butrint Imerin