Home Bota Po krijohen habitatet e nevojshme, Nasa pret që të çojë njerëz për...

Po krijohen habitatet e nevojshme, Nasa pret që të çojë njerëz për të jetuar në Hënë këtë dekadë

Njerëzit mund të qëndrojnë në Hënë për periudha të gjata gjatë kësaj dekade, ka thënë një zyrtar i NASA-s për BBC. Howard Hu, i cili drejton programin e anijes hënore Orion për agjencinë, tha se habitatet do të krijoheshin për të mbështetur misionet shkencore.

Ai tha të dielën me Laura Kuenssberg se lëshimi i të mërkurës i raketës Artemis, e cila mbart Orion, ishte një ditë historike për fluturimin njerëzor në hapësirë. Orioni është aktualisht rreth 134,000 km (83,300 milje) nga Hëna. Raketa Artemis 100 metra e gjatë u shpërthye nga Qendra Hapësinore Kennedy si pjesë e misionit të NASA-s për të kthyer astronautët në satelitin e Tokës.

Në majë të raketës është ulur anija kozmike Orion, e cila, për këtë mision të parë, është pa ekuipash, por është e pajisur me një ‘manikinë’ që do të regjistrojë ndikimet e fluturimit në trupin e njeriut. Fluturimi i së mërkurës pasoi dy përpjekje të mëparshme të nisjes në gusht dhe shtator, të cilat u ndërprenë gjatë numërimit mbrapsht për shkak të problemeve teknike.

Previous articleRobert Harris: Dy Karlët e mi të Anglisë
Next articleBasha nis fushatën? Ish-kreu i PD takim me demokratët në bazë