Home Bota Plani i SHBA-së, Biden:Do punojmë me Finlandën dhe Suedinë në rast se...

Plani i SHBA-së, Biden:Do punojmë me Finlandën dhe Suedinë në rast se rritet agresioni nga Rusia

Presidenti amerikan Joe Biden thotë se Shtetet e Bashkuara do të punojnë me Finlandën dhe Suedinë në rast të ndonjë “agresioni” të jashtëm që mund të kërcënojë sigurinë kombëtare, ndërkohë që anëtarësimi i tyre në NATO është në shqyrtim. BBC shkruan se presidenti amerikan përsëriti mbështetjen e tij për ofertën e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke thënë se kjo do të forconte më tej bashkëpunimin e mbrojtjes dhe do të përfitonte të gjithë aleancën.

SHBA është vendi i fundit që ofron mbështetje për të dy vendet në rast të ndonjë agresioni, me disa të tjerë që ofrojnë garanci të ngjashme.

Javën e kaluar, Mbretëria e Bashkuar ra dakord për një pakt të ndërsjellë sigurie me të dy vendet nordike , përpara vendimit të tyre për të aplikuar për anëtarësim në NATO, një vendim i cili është marrë në dritën e pushtimit të Ukrainës nga Rusia.