Home Bota Pilotët e linjës ajrore ‘Ryanair’ në Belgjikë paralajmërojnë grevë të re

Pilotët e linjës ajrore ‘Ryanair’ në Belgjikë paralajmërojnë grevë të re

Pilotët e Ryanair në Belgjikë kanë paralajmëruar një grevë të re, e cila do të zhvillohet në fundjavën 29-30 korrik. Pilotët irlandezë të linjave ajrore po kërkojnë që paga e tyre të rikthehet pas shkurtimeve të pësuar gjatë pandemisë së re të koronavirusit. Ata gjithashtu raportojnë probleme me kohën e pushimit.

“Janë zhvilluar disa takime mes përfaqësuesve të pilotëve dhe kompanisë, pa rezultat. Duke përmendur mosrespektimin e plotë të kompanisë për pilotët”, sindikata CNE/ACV Puls po bën thirrje për një grevë në fundjavën e fundit të korrikut.

Operacionet në aeroportin Charleroi do të preken kryesisht, pasi megjithëse Ryanair fluturon gjithashtu drejt Zaventem, avionët që përdor atje nuk janë me bazë në Belgjikë, shkruajnë mediat e huaja. 

Në grevën e mëparshme (15 dhe 16 korrik), sipas Autoritetit të Aeroportit Charleroi (BSCA) pothuajse katër nga dhjetë pasagjerë (38%) u prekën nga anulimet e fluturimeve. Mbi 80% e pilotëve të Ryanair morën pjesë në atë grevë, duke rezultuar në anulimin e 120 fluturimeve atë fundjavë.

Previous articleAs satelitët e “Padishahut”, as radari i Gaz Bardhit nuk po e kapin dot në cilin kontinent ka çarë ferrin “Tigri”
Next articleJavë “ferri”! Përvëlohet Greqia, rriten temperaturat, zjarret ende nuk janë shuar