Home Opinion Përse kjo mungesë gëzimi në PD, për protestën paqësore!

Përse kjo mungesë gëzimi në PD, për protestën paqësore!


Nga Mero Baze

Kostumi i protestuesit paqësor, duket se është një veshje që i rri ngushtë Partisë Demokratike. Protesta e së shtunës, duket se ka trazuar më shumë se çdo gjë tjetër, vetë Partinë Demokratike. 

Njerëzit që deri më dje ishin lavdëruar me dhunën dhe ishin krekosur si të fortë, sado që përpiqen të duken të qetë, nuk lavdërohen dot me paqen.

Vetë Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi ndjehen të dyzuar në mesazhet e tyre. Në vend që të krenohen dhe të thonë që “më në fund arritëm të bëjmë një protestë paqësore dhe të kulturuar”, duket sikur duan të thonë që “nuk e përsërisim më këtë gjë”, nëse Edi Rama nuk ikën.

Të tjerët janë thuajse në një kor kundër asaj që ka ndodhur. Nënkryetari i Partisë Edi Paloka postoi një foto nga masakrimi që Sali Berisha i ka bërë Edi Ramës fizikisht në vitin 1997, me badigardët e tij, për t’i treguar se ajo puna e protestës paqësore, nuk ka aprovimin e Berishës. Ai di t’i bëjë gjërat si ajo fotoja.

Edhe çuni i Fariut, nxitoi të thotë se kjo protesta ishte vetëm sa për t’i dhënë kohë Edi Ramës, se pas kësaj do t’i shkojnë në shtëpi në Surrel. Dhe ai i shkreti thotë çfarë dëgjon.

Por mbi të gjitha Sali Berisha nuk e mbajti dot zemërimin qysh dje në mbrëmje. Ai turfulloi ndaj protestës, sapo ajo përfundoi në paqe, duke ju hakërryer Edi Ramës, se do ta fuste 300 pashë nën dhe nga frika, por edhe atje do ta gjente prap.

Pra një ditë pas protestës, askush në Partinë Demokratike nuk flet për paqen e saj, por të gjithë tregojnë se kanë gati skenarin e luftës.

Nuk është se njerëzit nuk e dinë dhe nuk kanë besim që PD ushtron dhunë. Vetë PD, mendon se ka dalë keq që ka bërë protesta paqësore dhe ndjehet edhe më keq, pasi mendon që njerëzit ja marrin për dobësi.

Në të vërtetë fuqia reale e një proteste qëndron pikërisht tek fuqia për të qenë paqësore dhe masive, por tashmë në PD, është gati gati ndarje ideologjike ideja e të qënurit protesta të dhunshme.

Por këtë mungesë gëzimi të PD për protestën paqësore, e trazon më së shumti Sali Berisha, pasi duket sikur protesta ka zhburrëruar Berishën në vend që të rrëzonte Ramën.

Ajo që mendohet si taktikë e Bashës dhe Kryemadhit për të ndalur sulmet nga Perëndimi, në PD shikohet si llogari personale e tyre për të nxjerrë bllof Sali Berishën.

Dhe kjo u pa vetëm dy minuta, pasi protesta kishte mbaruar, kur Berisha hungëriu si ari i zënë në çark, dhe sot gjithë dishepujt e tij të dhunës në PD, nuk flasin për protestën paqësore, por se çfarë suksesi ka pasur dhuna ndaj Edi Ramës që nga 1997 deri më sot.

Dhe kanë gjithë ditën që tregojnë që nga fotografia me të cilën Edi  Paloka mburret se si Berisha ka rrahur Ramën, e deri tek kërcënimet se do ta fusin 300 pashë nën dhe.