Home Kulture Përmbyllet festivali i filmit në Kanë, thriller francez ‘Anatomy of a Fall’...

Përmbyllet festivali i filmit në Kanë, thriller francez ‘Anatomy of a Fall’ rrëmben çmimin ‘Palme d’Or’! Regjisorja Justine Triet triumfoi në garë me 21 filma të tjerë

Thriller francez ‘Anatomy of a Fall’ ka marrë çmimin kryesor në Festivalin e Filmit në Kanë, i cili fillon të martën më 16 maj.

Festivali i përvitshëm i filmit në Kanë është festivali më i rëndësishëm i filmit në botë për sa i përket qarkullimit, vëmendjes mediatike dhe statusit brenda dhe jashtë vendit.

Pjesëmarrja në Kanë mund të ndryshojë shpërndarjen ndërkombëtare dhe rrjedhimisht fatin e një filmi dhe të shumë njerëzve të përfshirë në realizimin e tij, si regjisor, skenarist, aktorë dhe producentë.Nëse në përgjithësi një karrierë mund të përmbyset duke fituar një çmim apo ndonjëherë edhe thjesht duke marrë pjesë në një festival, kjo është më e vërtetë në Kanë se kudo tjetër.

Këtë vit pjesëmarrësit fatlumë në misterin francez ‘Anatomy of a Fall’ do të kenë shansin të provojnë suksesin dhe jehonën që do të ketë filmi pas fitores në Kanë.

Regjisorja Justine Triet fitoi Palmën e Artë për dramën e saj tensionuese në sallën e gjyqit, e cila tregon historinë e një shkrimtari të akuzuar për vrasjen e burrit të saj.Ajo bëhet regjisorja e tretë femër që fiton çmimin prestigjioz, i cili u dha për herë të parë në vitin 1955.

Thrilleri i saj u  luajt nga një kast aktorësh autentikë si aktorja gjermane Sandra Hüller, Arthur Harari, Milo Machado Graner dhe shumë të tjerë.Teksa ‘rrëmbeu’ çmimin e festivalit madhështor, Triet kritikoi qeverinë franceze për reagimin e saj ndaj protestave të fundit të pensioneve.

“Këto protesta u shtypën në një mënyrë tronditëse”, tha ajo në fjalën e saj, pasi iu dorëzua çmimi nga ylli i Hollivudit, Jane Fonda.

Triet kritikoi gjithashtu atë që ajo e quajti “komercializimin e kulturës” të qeverisë duke bërë që ministrja franceze e Kulturës Rima Abdul Malak të kundërpërgjigjet, duke thënë se ajo ishte e mërzitur nga komentet e padrejta.Palma e Artë është çmimi më i lartë i dhënë në festival dhe u prezantua për herë të parë në vitin 1955 nga komiteti organizativ i festivalit.

Triet mposhti 21 filma të tjerë në garë për çmimin, duke lënë pas një konkurrencë të fortë nga filmat e rinj të regjisorëve të mirënjohur, duke përfshirë Ëes Anderson dhe Ken Loach.Festivali i Filmit në Kanë është një Festival filmi Arkivuar 24 tetor 2016 tek Ëayback Machine që mbahet çdo vit në qytetin Cannes, Francë.

Çmimi i Madh, çmimi i dytë më i lartë, i shkoi regjisorit britanik Jonathan Glazer për The Zone of Interest, një adaptim i romanit të të ndjerit Martin Amis.

Ndërkohë, çmimi për aktorin më të mirë shkoi për Koji Yakusho nga Japonia për rolin e tij si një mesoburrë nga Tokio që pastron tualetet në filmin “Ditët e përsosura” të Ëim Ëenders dhe Merve Dizdar e Turqisë u shpall aktorja më e mirë për “About Dry Grasses”.

Dhe regjisori vietnamezo-francez Tran Anh Hung fitoi regjisorin më të mirë për Pot-au-Feu, një histori dashurie me Juliette Binoche dhe Benoît Magimel të vendosur në një vilë franceze të shekullit të 19-të.Festivali ishte një nga më të mëdhenjtë ndër vite për emrat e famshëm në tapetin e kuq legjendat e Hollivudit Martin Scorsese, Robert De Niro, Quentin Tarantino, Isabella Rossellini dhe Sean Penn të gjithë u shfaqën.

Previous articleFillon raundi i dytë i zgjedhjeve në Turqi, 60 milionë persona i drejtohen qendrave të votimit
Next articleEnrique është pretendenti kryesor për postin e trajnerit të Napolit