Home Kuriozitete Përgatituni për ‘spektakël’/ Më 28 mars, 5 planetë do të shihen me...

Përgatituni për ‘spektakël’/ Më 28 mars, 5 planetë do të shihen me sy të lirë

Astronomët janë në pritje këtë muaj pasi pesë planetë të sistemit diellor do të jenë të dukshëm nga Toka si pjesë e një shtrirjeje të rrallë planetare.

Më 28 mars, Jupiteri, Mërkuri, Urani, Marsi dhe Aferditsa pritet të rreshtohen së bashku në një pjesë të vogël të qiellit pas perëndimit të diellit.

Dy nga planetët më të shndritshëm, Mërkuri dhe Jupiteri do të jenë të dukshme pranë horizontit, ndërsa Aferdita pritet të shkëlqejë më lart në qiell.

Vitin e kaluar, astronomët në hemisferën veriore patën mundësinë të shihnin Merkurin, Afërditën, Marsin, Jupiterin dhe Saturnin.

Planetët pritet të rrestohen në 50 gradë, që do të thotë se ata do të shfaqen më afër njëri-tjetrit nga Toka në një zonë të vogël. Ky fenomen vizual ndryshon nga një shtrirje astronomike, e cila i referohet kur planetët bashkohen njëkohësisht në të njëjtën anë të diellit.

Ngjarje të tilla nuk janë të rralla, por diçka e tillë nuk do të ndodhë përsëri deri në vitin 2040.

Previous articleNisin protestat në Francë, mijëra njerëz dalin në rrugë kundër reformës së pensioneve
Next articleTakimi i 18 marsit dhe marrëveshja e Ohrit, Kurti përballë deputetëve në Kuvend sot