Home Rajoni Pas qëndrimit në Beograd, kryediplomati maqedonas nesër vjen në Kosovë, takon krerët...

Pas qëndrimit në Beograd, kryediplomati maqedonas nesër vjen në Kosovë, takon krerët e shtetit

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, do të vijë nesër për vizitë në Kosovë për t’u takuar me krerët e shtetit.

Më pas, do të vijojnë edhe me konferencë për media.Pas Gërvallës, kryediplomati maqedonas do të trokasë në derën e Presidentes së Shtetit, Vjosa Osmani, takim ky që parashihet të nisë në ora 10:25.

“Në orën 10:25, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i cili është edhe kryesues aktual i OSBE-së”.

Takimet e tij, kryediplomati Bujar Osmani do t’i përfundojë me kryeministrin Albin Kurti, me të cilin do të takohet me fillim nga ora 12:20.

Takimet me Presidenten Osmani dhe Kryeministrin Kurti do të përfundojnë pa deklarim për media.

Ndërkohë, kryediplomati maqedonas ishte për vizitë sot edhe në Beograd, ku la disa porosi për dialogun dhe ngriti çështjen e integrimit të komunitetit etnik shqiptar.

Osmani tha se dialogu dhe bashkëpunimi konstruktiv duhet të jenë imperativ, duke shprehur mbështetje të fuqishme të OSBE-së për dialogun Beograd-Prishtinë, të ndërmjetësuar nga BE-ja.

“Të adresohen çështjet e integrimit të mëtejmë të komunitetit etnik shqiptar në shoqërinë serbe, përmes planit shtatë pikash si dhe të merren parasysh shqetësimet e ngritura nga komunitetet lidhur me pasivizimin e adresave që shpresojmë të adresohen brenda kornizës kushtetuese të Serbisë”, tha ai në Beograd.

Previous articlePolicia shoqëron disa tifozë të Tiranës në Rrogozhinë: Tentuan të godasin arbitrin
Next articleKishte fshehur 12 kg heroinë në gomën rezervë të makinës, arrestohet 33 vjeçari shqiptar në Selanik! Në pranga edhe partnerja e tij