Home Politike Pas një viti shkëputje, Luigi Soreca merr postin e rëndësishëm në Shqipëri

Pas një viti shkëputje, Luigi Soreca merr postin e rëndësishëm në Shqipëri

Pas një viti shkëputje, Luigi Soreca pritet të rikthehet sërish në Shqipëri në postin e ambasadorit të BE në Tiranë.

Pas largimit të gjermanes Christine Hohman e cila hoqi dorë nga shërbimi diplomatik i BE për t’iu rikthyer diplomacisë gjermane, si ambasadore në Irak, pritet që nga 1 shtatori në Shqipëri, delegacionin e BE ta drejtojë diplomati Italian.

Luigi Soreca ka qenë në këtë detyrë në vendin tonë për katër vite rresht  gjatë periudhës 2018-2022.

Ai u largua nga Shqipëria një vit më parë dhe prej asaj kohet ka shërbyer në ekipin e Përfaqësuesit të Lartë te Bashkimit Europian ne Bruksel, Josep Borrell.

Previous articleZbardhen emrat, ja kush janë tetë zyrtarët e Shëndetësisë që arrestoi SPAK-u, mes tyre edhe rektori i Universitetit
Next articleÇmendet Fatos Lubonja: Greqia duhej t’i kishte treguar vendin me kohë Shqipërisë, të ndërhynte për të penguar reformën në drejtësi