Home Bota Pas ministrit të Mbrojtjes, Zelensky shkarkon guvernatorin e rajonit të Donetskut

Pas ministrit të Mbrojtjes, Zelensky shkarkon guvernatorin e rajonit të Donetskut

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka shkarkuar Pavlo Kyrylenko nga detyra e kreut të Administratës Shtetërore të Oblastit Donetsk.

“Të shkarkojë Pavlo Oleksandrovych Kyrylenko nga posti i kreut të Administratës Shtetërore Rajonale të Donetsk, në përputhje me letrën e dorëheqjes së dorëzuar prej tij”, thuhet në dekret.

Siç raporton Ukrinform, më 5 shtator, Kabineti i Ministrave miratoi shkarkimin e kreut të RMA të Donetsk Pavlo Kyrylenko, si dhe emërimin e kreut të ri të RMA të Poltava, raportojnë mediat e huaja.

Zelensky nënshkroi një dekret për të emëruar Pavlo Kyrylenko si kreun e Administratës Shtetërore Rajonale të Donetsk në korrik 2019.

Previous articleKombëtarja zhvillon seancën e fundit në ‘Shtëpinë e Futbollit’, nesër niset drejt Çekisë për sfidën e parë të shtatorit
Next articleKuba zbulon rrjetin rus të rekrutimit të kubanëve për të luftuar në Ukrainë