Home Kronika Pas aksidenteve tragjike, ‘rishfaqet’ Rrugorja! Pezullohen 109 patenta, arrestohen 8 shoferë

Pas aksidenteve tragjike, ‘rishfaqet’ Rrugorja! Pezullohen 109 patenta, arrestohen 8 shoferë

Kontrolle intensive, duke përdorur makinat inteligjente, radarët automatikë, dronët, dragerat, kamerat dhe makinat e pauniformuara, për të evidentuar dhe ndëshkuar shkelësit e Kodit Rrugor, që bëhen rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore”. 

Kështu njofton Policia sot, teksa në dy ditë humbën jetën 7 qytetarë në aksidente tragjike në vend.

Sipas efektivëve të Qarkullimit, kontrollet intensive që kanë nisur sot kanë si qëllimin e vetëm, parandalimin e ngjarjeve me pasoja për jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës.

Në njoftim ndër të tjera thuhet:

Gjatë kontrolleve, duke përdorur bazën logjistike bashkëkohore, janë pezulluar 109 leje drejtimi, nga të cilat 83 për shpejtësi mbi normat e lejuara në akset kryesore nacionale dhe në qendrat urbane, 22 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur dhe 4 për qarkullim në sens të kundërt.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve janë arrestuar në flagrancë 8 drejtues mjetesh, nga të clët 6 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 2 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Po gjatë kontrolleve janë evidentuar nga mjetet inteligjente dhe janë ndëshkuar për shpejtësi tej normave të lejuara, por pa sanksionin e pezullimit të lejes së drejtimit, 234 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi, në qendrat e banuara.

Janë ndëshkuar për përdorim të celularit gjatë drejtimit të automjetit, 628 drejtues.

Janë ndëshkuar 211 drejtues mjetesh për parakalime të gabura dhe 6 për manovra të gabuara apo gara shpejtësie.

395 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të rripit të sigurimit.

103 drejtues motomjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të kaskës mbrojtëse dhe të shenjave sinjalizuese gjatë natës.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës, që të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, të moderojnë shpejtësinë, të vendosin rripin e sigurimit, të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit dhe të mos kryejnë parakalime të gabuara.

Previous articleEkspertët thonë fjalën e fundit, kaq minuta duhet të zgjasë seksi ‘perfekt’
Next article“Stambolli në rrezik”, ngrihet ALARMI / Nuk ka të ndalur tmerri në Turqi, 45 provinca do të preken nga tërmetet 5.5 e sipër, ja çfarë pritet të ndodhë në ditët në vijim