Home Bota Pas 5 vitesh “thyhet” Japonia! Ja kush është pasaporta më e mirë...

Pas 5 vitesh “thyhet” Japonia! Ja kush është pasaporta më e mirë për t’u mbajtur për 2023

Për pesë vite rresht, Japonia është renditur në vendin e parë në Indeksin e Pasaportave Henley, i cili mat lirinë globale të udhëtimit për sa i përket aksesit pa viza.

Mirëpo, në verën e vitit 2023, Japonia ka humbur vendin e parë dhe është renditur i treti, e ndërsa tashmë në krye qëndron Singapori. Qytetarët nga Singapori janë në gjendje të vizitojnë 193 destinacione nga 227 në të gjithë botën pa viza.

E ndërsa pasaporta më e keqe për t’u mbajtur është ajo e Afganistanit.

Pasaportat më të mira për të mbajtur në vitin 2023

1. Singapor (192 destinacione)

2. Gjermani, Itali, Spanjë (190 destinacione)

3. Austria, Finlanda, Franca, Japonia, Luksemburgu, Koreja e Jugut, Suedia (189)

4. Danimarkë, Irlandë, Holandë, MB (188 destinacione)

5. Belgjika, Republika Çeke, Malta, Zelanda e Re, Norvegjia, Portugalia, Zvicra (187 destinacione)

6. Australi, Hungari, Poloni (186 destinacione)

7. Kanada, Greqi (185 destinacione)

8. Lituani, Shtetet e Bashkuara (184 destinacione)

9. Letonia, Sllovakia, Sllovenia (183 destinacione)

10. Estonia, Islanda (182 destinacione)

Pasaportat më të këqija për të mbajtur

101. Siri (30 destinacione)

102. Irak (29 destinacione)

103. Afganistan (27 destinacione)

Previous articleNgec në ‘sitë’, KPA merr vendimin për prokurorin e njohur
Next articlePolicia në Berat arreston dy punonjës të IKMT-së Tiranë për “korrupsion”