Home Bota OKB-ja akordon mbi 14 milionë dollarë për të financuar 120 organizata në...

OKB-ja akordon mbi 14 milionë dollarë për të financuar 120 organizata në mbështetje të grave në Ukrainë

Enti i Kombeve të Bashkuara për Barazinë Gjinore dhe Fuqizimin e Grave (UN Women) njoftoi se ka ndarë 14.6 milionë dollarë për të mbështetur gratë në Ukrainë.

“UN Women ka ndarë përmes fondit të saj për paqen dhe humanitarin, mbi 14.6 milionë dollarë amerikanë për të financuar 120 organizatat tona të shoqërisë civile që mbështesin gratë dhe vajzat brenda Ukrainës dhe ato të zhvendosura në Moldavi,” tha Rosemary Anne DiCarlo gjatë konferencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së të enjten.

Sipas DiCarlo, Kombet e Bashkuara kanë verifikuar 173 raste të dhunës seksuale të lidhura me konfliktin kundër 112 burrave, 57 grave dhe katër vajzave, shkruan CNN.

“Vetëm numrat tregojnë një histori të tmerrshme,” tha DiCarlo, duke shtuar se që kur Federata Ruse nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë 18 muaj më parë, OHCHR ka konfirmuar se të paktën 9,444 civilë, përfshirë 545 fëmijë, kanë vrarë afro 17,000 të tjerë; mes tyre, 1156 fëmijë janë lënduar.

Që nga fillimi i pushtimit rus, zyrtarët ukrainas kanë akuzuar vazhdimisht forcat e Moskës për abuzim seksual të grave  dhe fëmijëve, duke pretenduar se ata po përdorin përdhunimin dhe akte të tjera seksuale si armë lufte.

Previous articleKapet droga me vlerë 5 milionë euro në Australi, arrestohet shqiptari (EMRI)
Next article300 shtëpi të grabitura në Kavajë, emigrantët në protestë: Hajdutët bashkëpunojnë me policinë