Home Bota OBSH-ja thirrje Kinës: Ndani informacione në kohë reale për COVID-in

OBSH-ja thirrje Kinës: Ndani informacione në kohë reale për COVID-in

Zyrtarët kinezë duhet të ndajnë më shumë informacion në kohë reale për COVID-in në vend pasi infeksionet janë duke u rritur, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Shumë nga kufizimet e rrepta janë hequr gjatë javëve të fundit, por rastet janë rritur dhe disa vende tani po kontrollojnë udhëtarët nga Kina, shkruan BBC.

Zyrtarët e OBSH-së thonë se duan të shohin më shumë të dhëna për shtrimet në spital, pranimet në njësinë e kujdesit intensiv dhe numrin e vdekjeve.

Shtetet e Bashkuara, Spanja, Franca, Koreja e Jugut, India, Italia, Japonia dhe Tajvani kanë vendosur të gjitha teste Covid për udhëtarët nga Kina.

Kina po raporton rreth 5 000 raste në ditë, por analistët thonë se numra të tillë janë shumë të nënllogaritur dhe ngarkesa ditore e rasteve mund të jetë më afër një milion.

Spitalet janë të mbingarkuar dhe banorët po luftojnë për të gjetur ilaçe bazë, sipas raporteve.

Previous articleNga Turqia drejt Greqisë, shqiptari kapet në kufi, rezulton i shpallur në kërkim për drogë
Next articleNga protesta e dhunshme e Berishës te 6 dhjetori, vit i vështirë brenda PD-së! Në zgjedhje të ndarë, dy kapet ende larg bashkimit