Home Kosova Nisma e veçantë! Autobusi rozë nis sot ‘rrugëtimin’ në rrugët e Prishtinës,...

Nisma e veçantë! Autobusi rozë nis sot ‘rrugëtimin’ në rrugët e Prishtinës, ofron mamografi falas

Në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit për parandalimin e kancerit të gjirit, në Prishtinë është marrë një nismë e veçantë. Një autobus rozë, ngjyrë e përzgjedhur për tetorin rozë, do të lëvizë në Prishtinë dhe do të ofrojë mamografi flas për të gjitha vajzat dhe gratë. Nisja bëhet në rrugën “Luan Haradinaj”, konkretisht te New Born.

Shërbimi i mamografisë do të ofrohet falas edhe në tri Qendrat e Mjekësisë Familjare: në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, atë të lagjes “Dardania” dhe në QMF “Veternik”.

Ndërkohë, komuna ka falënderuar ekipet e basketbollit të Trepçës e Pejës, lojtarët e së cilave do të veshin bluzat “Race for the Cure Prishtina 2023” në shenjë mbështetje për fushatën kundër kancerit të gjirit.

Previous articleÇmimet e reja të referencave, ndërtuesit bojkotojnë punën!
Next articleAmnisti për Gruevskin? Opozita i kërkon Pendarovskit të publikojë kush e kërkoi