Home Politike “Nisma 17+1” e Kinës, Rama: Shqipëria sheh ‘zero’ përfitime por nuk do...

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: Shqipëria sheh ‘zero’ përfitime por nuk do tërhiqemi

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se vendi ynë nuk sheh përfitime ekonomike nga ajo që ka mbetur nga blloku i bashkëpunimit ekonomik të Kinës “17+1” me vendet e Evropës Lindore, mirëpo ka bërë të ditur se Shqipëria do të mbetet në grupim si një kanal për dialogun me Pekinin.

Duke folur për ‘Nikkei Asia‘ në Tokio, Rama tha se kuadri, të cilin Kina e vlerëson si një gur themeli të ndikimit të saj në nismën “Një brez dhe një rrugë“, nuk ka qenë i dobishëm. “Për sa i përket ndikimit ekonomik, do të thosha zero”, tha ai.

“Ne nuk do të tërhiqemi, do të qëndrojmë dhe mendoj se tërheqja në parim nuk është një ide e mirë,” tha Rama.

Nisma17+1 e iniciuar nga Kina 8 vjet më parë, mes vendeve të Europës qëndrore lindore dhe ato të ballkanit perëndimor, shihet nga studiuesit si synim i qartë i saj për t’u rikthyer në skenën botërore si një lojtare e rëndësishme. Kina është ekonomia e dytë më e madhe në botë si dhe partneri i dytë tregëtar i BE pas SHBA. Nisma synon të nxisë interesat ekonomike të Kinës në këto vende ndaj dhe lufta tregëtare mes SHBA dhe Kinës sipas studiuesve del shpeshherë në sipërfaqe.

Shkrimi i plotë i medias:

Kryeministri i Shqipërisë nuk sheh përfitime ekonomike nga ajo që ka mbetur nga blloku i bashkëpunimit ekonomik të Kinës “17+1” me vendet e Evropës Lindore, megjithëse ai planifikon të mbetet në grupim si një kanal për dialogun me Pekinin.

Duke folur me Nikkei Asia në Tokio të mërkurën, Edi Rama tha se kuadri, të cilin Kina e vlerëson si një gur themeli të ndikimit të saj në nismën “Një brez dhe një rrugë”, nuk ka qenë i dobishëm. “Për sa i përket ndikimit ekonomik, do të thosha zero”, tha ai.

Anëtarësimi i bllokut është zvogëluar, me tërheqjen e Lituanisë në vitin 2021 dhe Letoninë dhe Estoninë që tërhiqen vitin e kaluar. Megjithatë, Rama tha se qeveria e tij do të kishte një qasje tjetër. “Ne nuk do të tërhiqemi, do të qëndrojmë dhe mendoj se tërheqja në parim nuk është një ide e mirë,” tha ai, megjithëse theksoi se nuk ankohej.

Ai tha se tani më shumë se kurrë, është e rëndësishme që vendet “të flasim sa më shumë me njëri-tjetrin” dhe “të vendosim veten në vendin e tjetrit”.

Shqipëria, prej kohësh komuniste pas Luftës së Dytë Botërore, kaloi një proces demokratizimi pas Luftës së Ftohtë. Rama tha se Shqipëria ka bërë “një rrugë të gjatë dhe nga një histori shumë jobujare” dhe vuri në dukje se ai kishte qenë “praktikisht plotësisht i izoluar për shumë dekada”.

Ndërsa përpjekjet e Rusisë dhe Kinës për të zgjeruar praninë e tyre në Ballkan mund të jenë të sikletshme për Shqipërinë pro-perëndimore, dëshira për të mbajtur të gjitha linjat e komunikimit të hapura mund të pasqyrojë atë histori. Por në një nivel praktik, Rama la pak dyshime se në cilën drejtim anon Shqipëria.

I pyetur në lidhje me politikat në lidhje me pranimin e investimeve nga Kina, ai tha: “Sektorët tanë strategjikë janë pjesë e vizionit tonë strategjik për të ardhmen. Ata janë shumë të lidhur ngushtë me vendin ku punojmë me familjen e vendeve ku i përkasim.”

Ai shpjegoi, “Ne duam të ndajmë barrën tonë të sigurisë me vendet që janë pjesë e aleancave tona strategjike.” Këto, tha ai, “janë emërtuar Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian”.

Rama tha se vendi i tij “po flet me NATO-n” për mundësinë e dhënies së aleancës një port të ri, Porto Romano, për ta përdorur si bazë detare. Pjesa më e madhe e objektit do të ishte komercial, por NATO do të ishte në gjendje të përdorte një pjesë të tij, me qëllim forcimin e sigurisë evropiane.

Rama tha se porti, rreth 30 kilometra nga kryeqyteti, Tirana, do të jetë më i madhi i vendit. Për “komponentët ushtarakë”, Rama tha se “Jemi në bashkëpunim të ngushtë me NATO-n”.

Porti “është një bazë shumë strategjike për shkak të pozicionit gjeografik të Shqipërisë”, theksoi Rama. “Kjo krijon mundësinë për një dislokim shumë të shpejtë të trupave në pjesë të Evropës që për momentin [nuk e kanë] këtë lloj aksesi.”

Sa i përket kohës së grantit, ai tha, “Ne do të duhet të presim të gjithë procesin brenda strukturave të NATO-s.”

Previous articlePërfshihet nga flakët makina në Korçë
Next articleProtesta para Parlamentit/ 700 efektivë policie në gatishmëri, shtohen masat e sigurisë në zonë. Ja si do të vendosen Shqiponjat, FNSH dhe RENEA