Home Sport Nga sot nis projekti për Barcelonën e sezonit të ardhshëm

Nga sot nis projekti për Barcelonën e sezonit të ardhshëm

Barcelona, pas barazimit pa gola ndaj Getafes, ka siguruar vendin e dytë në La Liga të dielën dhe, për rrjedhojë, sezoni ka përfunduar edhe pse ka mbetur për t’u luajtur ndaj Villarrealit.

Në kampin katalan, sot nis puna me synimin për të tërhequr sërish tifozët, duke krijuar një skuadër konkurruese që mund të luftojë për qëllime ambicioze, por me realizmin ekonomik që jeton institucioni. Xavi e ka të qartë diagnozën dhe lëvizjet.

Kjo është transferuar te Joan Laporta dhe Mateu Alemany. Udhërrëfyesi është hartuar dhe, ndërmjet kësaj jave dhe javës tjetër, pritet që ata të bisedojnë me të gjithë lojtarët për të përcaktuar të ardhmen individuale. Vendimet nuk do të presin.

Pas përcaktimit të shitjes së Coutinhos, katalanasit kanë më shumë lojtarë në platformën e nisjes. Neto, Dest, Lenglet, Mingueza, Umtiti, De Jong, Riqui Puig dhe Braithwaite, përveç atyre të huazuar si Pjanic dhe Trincao, janë disa nga lojtarët që do të dalin në treg.

Në kapitullin e lojtarëve që u përfundon kontrata janë katër: Dembélé, Sergi Roberto, Adama dhe Alves. Braziliani është në pritje të thirrjes nga entiteti, ndërsa katalanasi duhet të jetë i pari që do të nënshkruajë. Adama nuk do të vazhdojë. Dhe Dembélé është një nga të panjohurit e mëdhenj. Bisedimet rifilluan javë më parë, por ato nuk po përparojnë.

Ndërkohë, klubi katalanas tashmë ka dy nënshkrime të reja. Christensen dhe Kessié do të veshin fanelën e Barçës, përveç surprizave të minutës së fundit. Të dyve i përfundojnë kontratat me klubet e tyre përkatëse, Chelsea dhe Milan. Parametrat e tyre financiarë janë zero.

Përveç kësaj, emri i Lewandowskit quhet një nga telenovelat e verës. Ai është objektivi numër një për të përforcuar sulmin, por Bayern nuk do ta lërë të shpëtojë me asnjë çmim dhe sulmuesi, i cili tashmë ka thënë se nuk dëshiron të vazhdojë në Gjermani, ka edhe një vit kontratë.