Home LifeStyle Nëse nuk doni të keni një lëkurë me rrudha, shmangni këta gjashtë...

Nëse nuk doni të keni një lëkurë me rrudha, shmangni këta gjashtë faktorë

Sipas hulumtimeve, dieta, zgjedhja e sapunit dhe madje edhe zakonet tuaja të përditshme, mund të bëjnë që rrudhat të shfaqen në fytyrën tuaj. Sipas “Bright Side” ekzistojnë disa elementë që ju ndihmojë të fitoni betejën me plakjen.

Pak orë gjumë çojnë në dehidratim të lëkurës.

Sipas këtij studimi , nëse e humbni gjumin edhe për një natë ose vazhdimisht flini më pak se 5 orë në ditë, kjo mund të çojë në dehidratim të lëkurës. Pushimi i mirë është çelësi për përtëritjen e qelizave të reja.

Mungesa e antioksidantëve lidhet me formimin e më shumë rrudhave.

Vitaminat A, C, E dhe kalium janë thelbësore për lëkurën e shëndetshme. Ne ju rekomandojmë që të hani më shumë perime, veçanërisht karota, kunguj, domate dhe perime me gjethe jeshile. Është gjithashtu mirë të përfshini vajin e ullirit në dietën tuaj.

Konsumi i mishit të kuq shoqërohet me më shumë rrudha në fytyrë.

Ekziston një studim që tregon se gratë që hanë mish të kuq kanë më shumë rrudha. Për më tepër, gatimi i mishit dhe yndyrës në nxehtësi të lartë mund të shkaktojë diabet . Por është e mundur ta parandaloni këtë nëse hani më pak mish dhe më shumë supë. Plus, përpiquni të përfshini më shumë fruta në vaktet tuaja.

Dushet me sapun dhe për një kohë të gjatë shkaktojnë lëkurë të thatë.

Këto produkte mund të ndryshojnë pehazhin e lëkurës dhe shkaktojnë acarim dhe thatësi. Të gjitha këto shkatërrojnë barrierat e lëkurës dhe provokojnë plakjen e hershme. Nëse përdorni sapun, mund ta përkeqësoni situatën.

Dietat me një ushqim të vetëm ndikojnë në procesin e plakjes së lëkurës.

Çelësi për këto dieta është të përjashtoni të gjitha produktet përveç njërit. Kjo çon në çekuilibër të proteinave, yndyrës dhe karbohidrateve, gjë që ul aftësinë e lëkurës për t’u shëruar vetë.

Mungesa e proteinave parandalon rinovimin e qelizave të lëkurës.

Hulumtimet thonë se nëse kufizoni sasinë e kalorive dhe hani më pak proteina, lëkura juaj do të humbasë elasticitetin, gjë që më pas do të shkaktojë më shumë rrudha. Ai gjithashtu parandalon shërimin e lëkurës dhe rindërtimin e saj. Trajtimi me kolagjen mund të ndihmojë në këto raste, por nuk është i krahasueshëm me ndikimin që ka marrja e proteinave.

SOURCEBulevard News
Previous articleDurrës, plagoset me thikë 17-vjeçari
Next articleKlodiana Lala: Pse atentatin ndaj Preng Gjinit do e klasifikoja si një akt terrorist