Home Sport Ndërron jetë sprinteri i parë që theu barrierën e 10 sekondave në...

Ndërron jetë sprinteri i parë që theu barrierën e 10 sekondave në garën e 100 metrave

Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare. Jim Hines, atleti i parë që theu barrierën e 10 sekondave në garën e 100 metrave.

Në kryeqytetin meksikan shënoi rekordin e kohës me 9.95 sekonda në 100 metra (rekordi mbeti në fuqi për 14 vjet) tetë muaj e 19 ditë), derisa Calvin Smith e theu me 9.93 më 3 korrik 1983, në Kolorado Springs.

Hines u bë një lojtar futbolli pasi u largua nga pista. Ai ishte pjesë e Miami Dolphins dhe Kansas City Chiefs në NFL.
Previous article“Më mirë të vdes sesa ta lë Serbinë në dorë të llumit”, Vuçiç ‘shpërthen’ me deklaratën e fortë: Pa zgjedhje, nuk do e dorëzoj kurrë pushtetin
Next articleHoroskopi ditor, e Hënë 5 Qershor 2023