Home Politike Ndarja nga jeta e mjekut Isuf Kalo/ Meta mesazh ngushëllimi: Shembull i...

Ndarja nga jeta e mjekut Isuf Kalo/ Meta mesazh ngushëllimi: Shembull i misionarit dhe intelektualit, përfaqësonte vlera të mëdha humanizmi

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta me anë të një postimi në Facebook ka shprehur ngushëllimin e tij pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Isuf Kalo ditën e sotme.

Meta shkroi në rrejtet sociale se i shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes për këtë humbje të pazëvendësueshme, ndërsa shtoi se Kalo përfaqësonte si rrallëkush vlera të mëdha si humanizmi, thellësinë e kumtimit shkencor, kulturën e gjerë erudite dhe novatorizmin e ideve mjekësore dhe sociale.

“Kontributet e Isuf Kalos për dekada të tëra në fushën e shëndetësisë kanë shënuar gjurmë, që do të mbeten të pashlyera në historinë e Shkencës Mjekësore shqiptare, qoftë si Profesor, por edhe në kërkimin dhe publicistikën mjekësore”, shkroi Meta ndër të tjera.

Postimi i plotë:

 

 

Në këtë moment të ndarjes nga jeta të Profesor Isuf Kalo i shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes së tij të dashur për këtë humbje të pazëvendësueshme.

Kam pasur kënaqësinë e veçantë ta njoh nga afër Profesor Isuf Kalon, që përfaqësonte si rrallëkush vlera të mëdha si humanizmi, thellësinë e kumtimit shkencor, kulturën e gjerë erudite dhe novatorizmin e ideve mjekësore dhe sociale.
Kontributet e Isuf Kalos për dekada të tëra në fushën e shëndetësisë kanë shënuar gjurmë, që do të mbeten të pashlyera në historinë e Shkencës Mjekësore shqiptare, qoftë si Profesor, por edhe në kërkimin dhe publicistikën mjekësore.
Profesor Isuf Kalo ishte një shembull i misionarit dhe intelektualit, që pa u ndalur kumtoi gjatë gjithë jetës shkencën dhe përvojën personale aq të pasur e të larmishme brenda dhe jashtë vendit.
U prehtë në paqe dhe i paharruar qoftë kujtimi dhe vepra e tij!

Previous articleShqipëria, ku absurdi është realitet
Next article“Rama mban peng zbatimin e vendimit të gjykatës për PD”, Berisha: Nuk lejon kancelarin të…