Home Kuriozitete NASA gjen objektin e ‘mistershëm’ me shkëlqim në Mars

NASA gjen objektin e ‘mistershëm’ me shkëlqim në Mars

NASA ka hasur në një objekt të “papritur” me shkëlqim në Mars.Roveri i Perseverance i agjencisë hapësinore dalloi objektin e ngjashëm me një fletë metalike.

Por përpara se të fillojnë spekulimet për alienët, e vërteta është krejt tjetër.Rezulton se materiali është i vetë NASA-ës. Ekspertët zbuluan gjetjen “surprizë” në Twitter dhe thonë se është një copë termike.

Ata mendojnë se mund të ketë mbetur që nga koha kur Perseverance zbriti në Planetin e Kuq në vitin 2021. Zmadhimi i imazhit tregon pika të vogla që janë normale për një copë termike.

Duke folur për CNET , një përfaqësues i NASA-s tha se ata janë të sigurt se është pjesë e një batanije termike, por nuk janë të sigurt se cila pjesë e anijes.

“Nuk është e qartë se nga cila pjesë e anijes kozmike erdhi se si arriti saktësisht këtu”, shpjegoi Andrew Good nga Laboratori Jet Propulsion i NASA-s (JPL).

Megjithatë, jo të gjithë ishin të impresionuar me zbulimin. Disa komentuan faktin se NASA në thelb po derdh mbeturina në Mars.