Home Kuriozitete NASA bën zbulimin e pazakontë, ‘objekti i ndaluar’ ndodhet 280 vjet dritë...

NASA bën zbulimin e pazakontë, ‘objekti i ndaluar’ ndodhet 280 vjet dritë larg Tokës

Astronomët kanë zbuluar një planet jashtëzakonisht të madh që rrotullohet rreth një ylli të vogël, i vendosur afërsisht 280 vite dritë nga Toka,  i quajtur TOI 5205b ose ndryshe sipas studiuesve “planeti i ndaluar”.

Ky ekzoplanet, që i afrohet madhësisë së Jupiterit, u vu re nga studiuesit duke përdorur satelitin e kërkimit ekzoplanet të NASA -s.

Ai rrotullohet rreth një ylli xhuxh të kuq të quajtur TOI-5205, i cili është rreth 40% e madhësisë dhe masës së diellit, dhe ka një temperaturë prej rreth 3,127 gradë Celsius.

Yjet si TOI-5205 zakonisht kanë planetë që rrotullohen rreth tyre. Por astronomët nuk prisnin që yje kaq të vegjël të strehonin planetë gjigantë, si në këtë zbulim të veçantë.  Studiuesit e krahasuan planetin me një bizele që rrotullohet rreth një limoni. Në sistemin tonë diellor, Jupiteri mund të krahasohet me një bizele që rrotullohet rreth një grejpfruti.

Previous articleDerek Chollet: Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjet e deritashme
Next articleËshtë djali i vetëm i familjes, në moshën 15-vjeçare vendosi të bëhej dervish dhe të vishte “rrobën e vdekjes”