Home Bota Motra e diktatorit Kim Jong-un kërcënon SHBA: Sa më shumë sanksione të...

Motra e diktatorit Kim Jong-un kërcënon SHBA: Sa më shumë sanksione të vendosin ndaj nesh, aq më shumë rrezikojnë

Motra e diktatorit të çuditshëm Kim Jong-un ka akuzuar Britaninë se është një “rrëmujë” dhe kritikoi Shtetet e Bashkuara si një “qen që leh e kapur nga frika” në një deklaratë të çuditshme duke paralajmëruar një përshkallëzim konflikti.

Sipas Dailystar, Kim Yo-jong e Koresë së Veriut, e cila sundon së bashku me vëllain e saj Kim, u zemërua pasi Kombet e Bashkuara i thanë vendit të ndalonte prodhimin e armëve vdekjeprurëse të shkatërrimit në masë.

Raketa e tyre e re balistike ndërkontinentale, e cila është quajtur “raketa përbindësh”, i la liderët perëndimorë në panik pas raportimeve se ishte në gjendje të arrinte Amerikën. Por Kim Yo-jong është kundërpërgjigjur, duke thënë se kombet e Bashkuara kanë mbyllur sytë ndaj stërvitjeve shumë të rrezikshme ushtarake të SHBA-së dhe Koresë së Jugut dhe grumbullimit të tyre lakmitar të armëve që synojnë DPRK-në.

“Ironi e madhe është se sapo mbaroi takimi hapës i Kombeve të Bashkuara, Shtetet e Bashkuara e shfrynë zemërimin e tyre për dështimin në realizimin e qëllimit të tyre të keq. Ndërsa bën publike një deklaratë të përbashkët të neveritshme me rrëmujë të tilla si Britania, Franca, Australia, Japonia dhe Koreja e Jugut, duke mos fshehur humorin e saj të keq”.-tha ajo.

Ajo shtoi se sa më e vendosur të ejtë Amerika që të ndërmarrë sanksione kundër Koresë së Veriut, “aq më shumë do të përballet me një krizë më fatale të sigurisë”.

Në mënyrë shqetësuese, përshkallëzimi i krizës vjen pasi gazeta shtetërore e Koresë së Veriut citoi Kim Jong-un të thoshte se nëse “armiku vazhdon të kërcënojë duke futur hapur mjetet e goditjes bërthamore, Partia dhe qeveria e Republikës do t’i përgjigjen me vendosmëri armëve bërthamore dhe kokë- në konfrontim”.

Previous articleVrau fqinjin për gërvishtjen e makinës, dënohet me 18 vite burg autori
Next articleNdryshon Kodi Rrugor, nga shpejtësia në autostradë te zgjatja e patentës