Home Rajoni Mitsotakis s’ftoi Ramën/ Von der Leyen, ‘shuplakë’ Athinës: Do rrëzojmë barrierat, duhet...

Mitsotakis s’ftoi Ramën/ Von der Leyen, ‘shuplakë’ Athinës: Do rrëzojmë barrierat, duhet të afrojmë anëtarët e ardhshëm të BE

Në Greqi mbahet sonte darka informale e liderëve të Ballkanit Perëndimor e organizuar nga kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis,

Pjesë e këtij takimi është edhe Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen e cila tashmë po qëndron në Athinë me ftesë të kryeministrit grek, ftesë e cila mungoi për kryeministrin Edi Rama.

Nëpërmjet një reagimi në Twitter, Vond der Leyen shprehet se është me rëndësi që përafrimi i shteteve që aspirojnë të hyjnë në BE duhet të ndodhë sa më shpejt.

“Ne duhet t’i sjellim miqtë tanë, anëtarët aspirantë të BE-së shumë më afër nesh dhe shumë më shpejt. Gëzohem që jam në Athinë për të diskutuar perspektivën evropiane të fqinjëve dhe partnerëve tanë në Lindje dhe në Ballkanin Perëndimor. Ne do të vazhdojmë të rrëzojmë barrierat midis rajoneve tona”, shkruan Presidentja e KE në Twitter. Ndoshta nje mesazh i koduar i Presidentes se KE ne drejtim te kryeministri grek, per vendimin qe te mos i dergonte ftese kryeministrit shqiptar!

Kujtojmë se Shqipëria ka qenë e ftuar në nivel presidenti, por siç ka bërë me dije Presidenca, Begaj ka refuzuar pjesëmarrjen për shkak të agjendës së përcaktuar më herët.

Ndërkohë, kanë konfirmuar se do të jenë të pranishëm kryeministrat Kurti e Kovaçevski si dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç.

foto galeri

 

Previous articleAgresioni në Ukrainë/ Mijëra rusë kërkojnë strehim në Serbi! Beogradi ‘kthen në trend’ dhënien e shtetësisë për qytetarët e Moskës
Next articleE konfirmon edhe Marotta: Pavard dëshiron vetëm Interin