Home Politike Ministrja e Turizmit: 7.1 mln turistë kanë mbërritur në Shqipëri deri në...

Ministrja e Turizmit: 7.1 mln turistë kanë mbërritur në Shqipëri deri në nëntor

Deri në muajin nëntor Shqipëria ka regjistruar një numër prej 7.1 mln turistë të huaj.

Lajmi është dhënë nga Ministria Mirela Kumbaro në një prononcim për gazetarët pas mbledhjes së qeverisë.

‘Ka mbaruar gjithë procesi i aplikimit për stacionet e plazhit dhe bëhemi gati për atë që do të jetë një vit i suksesshëm turistik po të kemi parasysh që 2022 deri në muajin nëntor shënoi 7.1 mln turistë të huaj, duke arritur një rekord. Rreth 5.2 mln pasagjerë që kanë tranzitor nga aeroporti ndërkombëtar i Rinasit. Me këtë vendim të sotëm nga 4 bashki që ishin në 2022 në 2023  Agjencia kombëtrare e Bregdetit do të marri parasysh që të shtojë edhe bregdetin e bashkisë Vlorë dhe Rrogozhinë.’- u shpreh Kumbaro.

Previous articleA ka frikë qeveria dhe policia nga ‘hija’ e Ervis Martinajt? Manja i përgjigjet gazetares: Unë sot jam ministër, jo prokuror
Next articleAstrologu Jorgo Pulla zbulon parashikimin për 2023: Ja shenja më me fat