Home Sport Milan, e ndarë në dysh nga ‘Derby della Madonnina’… Sonte akti i...

Milan, e ndarë në dysh nga ‘Derby della Madonnina’… Sonte akti i parë!

Një ndeshje e mrekullueshme, që e kemi parë 20 vjet më herët në të njëjtën fazë, ku kuqezinjtë kaluan në finale me dy barazime (0-0, 1-1), falë rregullit të golave ​​si mysafirë që ishte në fuqi në atë kohë.

Ndërkohë që edhe një herë u takuan dy vite më vonë, në çerekfinalet e atëhershme, ku Milani ishte kualifikuar sërish në ndeshjen e dytë që nuk kishte përfunduar për shkak të incidenteve nga tifozët ‘zikaltër’.

Në total, megjithatë, nëse e shikojmë, të dy skuadrat janë përballur 201 herë në të gjitha garat, ku Interi ka fituar 77, Milani 63 dhe 61 ndeshje të tjera kanë përfunduar në barazim.

Milani arriti deri këtu duke eliminuar Tottenhamin në të 16-ën dhe Napolin në të 8-ën, ndërsa Interi dërgoi në shtëpi dy portugezët, Porton dhe Benfican. Me ‘kuqezinjtë’ që në këto 4 ndeshje që shënojnë 3 gola, duke mbajtur tre herë portën të paprekur dhe ‘zikaltrit’ kanë të njëjtën ecuri mbrojtëse, por duke shënuar 6 gola!

Duke folur për lojtarët individualë, Rafael Leao ka 37 driblime të suksesshme në Champions League këtë vit, që është rekordi për një lojtar të Milanit në një sezon të vetëm, që mbahet nga Kaká në 2004-05 (gjithashtu 37 në atë rast). Lautaro Martines nga ana e tij ka 7 gola në 12 ndeshje ndaj ‘kuqezinjve’.

Sandro Tonali është futbollisti-barometri për boshtin e skuadrës së Stefano Piolit, ndërsa Federico Dimarco numëron 4 asistime në lojë të hapur këtë vit dhe ka një pjesëmarrje të madhe në pjesën krijuese!

Rekordi i Milanit në shtëpi në gjysmëfinalet e Champions League qëndron në 4-1-1, pasi ka pranuar vetëm 1 gol, ndërsa Interi ka mbajtur portën e pastër në 6 raste nga 10 ndeshjet e tyre në kompeticion këtë vit.

Jashtë listës europiane është gjithsesi i dëmtuari Ibrahimoviç, ndërsa Leao nuk u stërvit të martën, duke ulur kështu shanset për të qenë në dispozicion për derbi. Stoperi Skriniar është i dëmtuar për Interin, ndërsa D’Ambrosio dhe Gozens po luftojnë për të arritur.

Formacionet e mundshme:
Milan (Stefano Pioli): Menian – Kalabria, Chiar, Tomori, Hernandez – Tonali, Krunic, Benaser – Diath, Giroud, Salemachers.

Inter (Simone Inzaghi): Onana – Darmian, Acerbi, Batsoni – Dumfries, Barela, Brozovic, Mkhitaryan, Dimarco – Dzeko, Lautaro Martinez.

Arbitër: Jesus Hill Mantano (Spanjë)

Previous articleRoland Bejko: Zero taksë për bujtinat, subvencionojmë biznesin e vogël artizanal
Next articlePioli dhe Inzaghi: rebusi i lëvizjeve për të befasuar njëri-tjetrin