Home Politike Mësuesi i dënuar për “pedofili” në Berat, ministrja Kushi: E kam dënuar...

Mësuesi i dënuar për “pedofili” në Berat, ministrja Kushi: E kam dënuar ashpër emërimin e tij

Ministrja Evis Kushi ka reaguar menjëherë përsa i përket çështjes së mësuesit i dënuar më parë për pedofili, ajo shtoi se janë marrë masa të rrepta për këdo që shkel ligjin.

Kushi: Dhe shqetësimi ynë ka qënë shumë i lartë për këtë ngjarje, regaimi ishte i menjëherëshëm. Kam dënuar ashpër që në momentin e parë emërimin me kontratë të këtij mësimi, sepse besoj se persona të tillë nuk duhet të futen as 1 orë në shkollë. Personi është larguar menjëherë nga shkolla. Nisëm një hetim administrativ. Si ka qënë procedura për emërimin e tij? Ëngjëllush Bregu, diplomuar për matematikë, ka nisur punë që në 1980. Në vitin 2003 pas ngjarjes së ndodhur në Berat, është proceduar penalisht dhe dënuar me 7 muaj burg. Por gjykata nuk i ka hequr të drejtën e profesionit dhe as një akt udhëzimi, e ka rikthyer mësuesin në punë, pra që në vitin 2004 e deri në 2009. Ai ka aplikuar sërish dhe është punësuar në vitin 2018 me kontrata të përkohshme. Mësuesi nuk qenka rikthyer sot në punë por ka qënë vazhdimisht pjesë e sistemit tonë arsimor.

vijon..

Previous articleRama nuk u paraqit, Dule refuzon interpelancën me Spiropalin: Kryeministri tregoi se në axhendën e tij nuk egziston respektimi i minoriteteve
Next article​“Alieni” nga thellësia e oqeanit: Peshku që shihet shumë rrallë