Home LifeStyle Meghan Markle nuk mund të bëhet kurrë princeshë dhe arsyeja që fshihet...

Meghan Markle nuk mund të bëhet kurrë princeshë dhe arsyeja që fshihet pas kësaj do t’ju habisë!

Meghan Markle mbetet një anëtare e familjes mbretërore, megjithatë titulli i saj si princeshë nuk do të mbajë emrin “Princesha Meghan”. Pas martesës së saj me Princin Harry, Meghan-it iu dha titulli Dukeshë e Sussex nga mbretëresha e ndjerë Elizabeth. Sidoqoftë, titulli i saj zyrtar, megjithëse më pak i njohur, ishte një titull mjaft jokonvencional – Princesha Henry e Uellsit.

Ky titull rrjedh nga emri i lindjes së Harry-t, Henry, dhe është një emërtim që gratë marrin kur martohen në familjen mbretërore. Megjithatë, Meghan ka zgjedhur të mos e miratojë këtë titull dhe në ditët e sotme, është relativisht e pazakontë që gratë brenda familjes mbretërore ta bëjnë këtë.

Kate Middleton gjithashtu fitoi të njëjtin titull pas martesës së saj me Princin William, por edhe ajo nuk e ka përdorur atë. I vetmi anëtar që e përdor këtë titull është Princesha Michael e Kentit, e njohur fillimisht si baronesha Marie-Christine von Reibnitz. Vendimi i Princeshës Michael për të përqafuar këtë titull pasoi martesën e saj me Princin Michael të Kentit.

Megjithatë, në vitin 2017, Princesha Michael e gjeti veten në një situatë ku duhej të kërkonte falje pas akuzave për racizëm kur vendosi një karficë ‘Blackamoor’ – një bizhuteri që zakonisht portretizon një mashkull afrikan ose joevropian në një rol të nënshtruar – gjatë takimit të saj me Meghan.  Megjithatë, veprimi për humbjen e titujve nuk është ndërmarrë ende, edhe pse Meghan zgjodhi të largohej nga familja mbretërore dhe të zhvendosej në Shtetet e Bashkuara në vitin 2020.

Pavarësisht statusit të saj si princeshë, ajo nuk do të marrë kurrë zyrtarisht titullin “Princesha Meghan” – pasi ky emërtim i veçantë është i rezervuar për ata që kanë lindur drejtpërdrejt në familjen mbretërore. Nëse nuk do t’i jepej titulli i Sussex-it, Meghan do të ishte referuar si Princesha Henry.

Previous articleNgordh Lolita, Balena që jetoi një gjysmë shekulli në një akuarium detar! Për pak muaj do lihej e lirë në ujërat e oqeanit
Next articleShoqata e Prokurorëve i reagon ministrit Murati pasi përmendi me emër një prokuror: Linçim, rrezikon hetimet