Home Bota Medvedev paralajmëron: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do bëhet pluhur

Medvedev paralajmëron: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do bëhet pluhur

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, ka kritikuar përpjekjet perëndimore për të justifikuar dërgesat e armëve në Kiev si një përpjekje të supozuar për të parandaluar një luftë botërore.

Sipas tij, nëse do të fillojë Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do të bëhet pluhur, duke nënkuptuar përdorimin e armëve bërthamore.

“Së pari, mbrojtja e Ukrainës, për të cilën askush nuk ka nevojë në Evropë, nuk do ta shpëtojë botën e vjetër senile nga hakmarrja nëse ndodh ndonjë gjë. Së dyti, sapo të shpërthejë Lufta e Tretë Botërore, për fat të keq nuk do të jetë në tanke apo edhe në avionë luftarakë. Pastaj gjithçka patjetër do të bëhet pluhur”, shkroi Medvedev në rrjetin social, Telegram.

Medvedev komentoi edhe vërejtjet e ministrit italian të mbrojtjes Guido Crosetto se Lufta e Tretë Botërore do të shpërthente nëse tanket ruse do të arrinin në Kiev dhe “kufijtë e Evropës” dhe se armët e dërguara në Ukrainë kishin për qëllim të ndalonin përshkallëzimin.

Medvedev i krahasoi vërejtjet e tij me thirrjet nga Mbretëria e Bashkuar për t’i siguruar Kievit të gjitha armët që ka NATO.

Previous articleSkandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet
Next articleHaradinaj: Në shtëpinë tonë armë ka pasur qysh nga viti ’91, rezistencën e filloi Ramushi