Home Rajoni Mediat serbe: Vuçiç tha se nuk ka nënshkruar asgjë por pranon se...

Mediat serbe: Vuçiç tha se nuk ka nënshkruar asgjë por pranon se ka rënë dakord me Kurtin

 Në përfundim të takimit në Ohër mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç u arrit një dakordësim për zbatimin e propozimit evropian e cila synon një marrëveshje finale për normalizimin e marrdhënieve mes dy vendeve. Ky vednim nga palët ka ngjallur reagime të shumta, ku nuk mungojnë edhe kritikat. Marrëveshja paraprake mes dy liderëve është kritikuar nga opozita. Ndërkohë mediat serbe raportojnë se presidenti serb deklaroi se nuk ka nënshkruar asgjë por ka pranuar aneksin e marrëveshjes me Kosovën. Mediumi serb shkruan se deklaratat e liderit serb janë si një rrjetë kamuflazhi për të fshehur marrëveshjen paraprake me Kosovës.

Pas takimit, Vuçiç tha se nuk ka nënshkruar asgjë, se është i kënaqur dhe se prioritet ka qenë formimi i Bashkimit të Komunave Serbe.

Nuk kam nënshkruar për disa gjëra. Serbia është e njohur ligjërisht ndërkombëtarisht, Kosova nuk është për mua dhe nuk dua të bëj marrëveshje juridike ndërkombëtare me Kosovën. Edhe deklaratat e mia si president janë të detyrueshme për vendin, ndaj kujdesem me kujdes dhe disiplinë për atë që them”, tha ai.

Sipas tij, në kuptimin formal dhe juridik është e vështirë të vërtetohet se një marrëveshje ekziston pa nënshkrim, pa një vlefshmëri të shprehur qartë.

“Unë vazhdimisht flas për vijat e kuqe, për njohjen e Kosovës dhe për pranimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara. Prandaj ata nuk mund t’i imponojnë Serbisë diçka që Serbia nuk e ka pranuar. Prandaj nuk e kam nënshkruar as Marrëveshjen, as Aneksin, por jemi të gatshëm të punojmë për zbatimin”. Neni 7 i Konventës së Vjenës thotë se pëlqimi verbal i kreut të shtetit është i detyrueshëm. Sigurisht, gjithmonë më pak se një firmë, por ka vlerë. Kjo është arsyeja pse unë refuzova të pranoja emra foljorë si “приключение”, as adoptim, as pranim, as njohje. “Unë nuk i përsëris gjërat sepse jam budalla apo nuk e di se çfarë po bëj, por sepse e di se çfarë po bëj”, tha Vuçiç .

Previous article5 fitore larg, Napoli pranë mrekullisë. Pioli-Maldini në dyshim, mediat zbulojnë “vijën e kuqe”
Next articleJava parasë/ Guvernatori i Bankës së Shqipërisë: Është rritur niveli i edukimit financiar!