Home Aktualitet Mediat e huaj alarm: Moti po përjeton trazirat më të pazakonta që...

Mediat e huaj alarm: Moti po përjeton trazirat më të pazakonta që janë parë ndonjëherë më parë

Për disa ditë me radhë Europa dhe Mesdheu është përfshirë nga temperaturat e larta, ku kanë kapur shifra rekord në Angli, Gjermani dhe Itali.

Mediat e huaja kanë shkruar se moti po përjeton trazirat më të pazakonta që janë parë ndonjëherë më parë, këtu pa harruar edhe Shqipërinë.

Ndërkohë që një pjesë e temperaturave është rritur ndjeshëm, në vendet skandinave ekspertët e parashikimit të motit kanë paralajmëruar stuhi të mëdha.

Këtë të hënë temperaturat kanë arritur 40 gradë, në Shqipëri, Greqi, Itali dhe Spanjë, ndërsa nga ana tjetër do të shohim  një rënie drastike të temperaturave në Zvicër, Austria dhe Polonia.

Në Shqipëri parashikohet një rënie e lehtë e temperaturave për 15 ditëshin e dytë të muajit gusht ku nuk përjashtohen edhe reshjet e shiut.