Home Bota Media amerikane: Si do e vriste ISIS ish-presidentin Bush në Dallas me...

Media amerikane: Si do e vriste ISIS ish-presidentin Bush në Dallas me vrasës me pagesë. Ja bisedat në Whatsapp

Dy informatorë sekret i treguan Forbes planin. Nga vëzhgimi i llogarisë në Whatsapp është zbuluar plani për të kontrabanduar vrasës në SHBA për të vrarë ish-presidentin në Dallas.

Një person i lidhur me ISIS në SHBA po planifikonte të vriste George ë. Bush-in, duke shkuar aq larg sa të udhëtonte në Dallas në nëntor për të bërë video rreth shtëpisë së ish-presidentit dhe duke rekrutuar ndihmë nga një ekip bashkatdhetarësh që ai shpresonte t’i fuste ilegalisht në vend. Revista amerikane Forbes zbulon se përmes kufirit meksikan, personi i lidhur me ISIS do të sillte në SHBA njerëzit e tij.

FBI tha se zbuloi skemën përmes punës së dy informatorëve konfidencialë dhe mbikëqyrjes së llogarisë së komplotistit të dyshuar në platformën e mesazheve WhatsApp në pronësi të Meta. Operativi i supozuar i ISIS, me bazë në Columbus, Ohio, tha se donte të vriste Bushin sepse mendonte se ish-presidenti ishte përgjegjës për vrasjen e shumë irakianëve dhe copëtimin e vendit pas pushtimit ushtarak të SHBA-së në vitin 2003, sipas urdhër-arrestit.

Rasti tregon se si hetuesit federalë vazhdojnë të monitorojnë kërcënimet nga ISIS edhe pse grupi është dobësuar rëndë nga inteligjenca dhe operacionet ushtarake amerikane në vitet e fundit. Ai gjithashtu tregon se si FBI, pavarësisht pretendimeve të saj se është penguar të hetojë krime të mëdha për shkak të përdorimit të enkriptimit nga Meta dhe ofruesit e tjerë të teknologjisë, ka qenë në gjendje të punojë rreth sigurisë së ëhatsApp duke përdorur policimin e shkollës së vjetër me burimin e informatorëve dhe duke gjurmuar të dhënat meta që mund të marrin nga kompania e mesazheve.

Organizatori i dyshuar i komplotit kishte qenë në SHBA që nga viti 2020 dhe kishte një kërkesë për azil në pritje. Agjentët federalë përdorën dy burime të ndryshme konfidenciale për të hetuar komplotin, njëri që pretendonte se ofronte ndihmë për marrjen e dokumenteve false të imigracionit dhe identifikimit, i dyti një klient i supozuar i trafikantit të supozuar të njerëzve, i cili ishte i gatshëm të paguante mijëra dollarë për të sjellë familjen e tij në vendi.

(Duke qenë se nuk është ngritur asnjë akuzë kundër të dyshuarit, Forbes nuk po publikon as emrin e tij dhe as urdhër-arrestin e plotë. Është e paqartë nëse ai është arrestuar. Departamenti i Drejtësisë nuk kishte dhënë koment në kohën e publikimit.)