Home Politike Më 20 shtator Rama do drejtojë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për...

Më 20 shtator Rama do drejtojë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për Ukrainën, i pranishëm edhe Zelensky

Zelensky do të jetë aty, më 20 shtator kur kryeministri i vendit Edi Rama, do të drejtojë mbledhjen e hapur të Këshillit të Sigurimit në OKB, një mundësi për samit të vërtetë mbi Ukrainën, çka nuk ka ndodhur që nga fillimi i luftës, sipas United Nations, ku janë renditur prioritetet e prioritetet e presidencës shqiptare të KS.

Që nga shkurti i vitit 2022, lufta jo vetëm që ka shkatërruar jetën në Ukrainë, por ka pasur edhe pasoja të shumta negative për vendet në rajon, arkitekturën evropiane dhe mbarë botën. Përfaqësuesi i Përhershëm i Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha, duke iu përgjigjur pyetjeve të shumta të gazetarëve në lidhje me takimin e 20 shtatorit,  tha se “pothuajse mund të konfirmoj” se presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky do të marrë pjesë, duke shënuar praninë e tij të parë në Këshillin e Sigurimit.

Ai shtoi se procesi i paqes duhet të respektojë integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht. Takimet e tjera në shtator, do të fokusohen në Lindjen e Mesme, Sirinë, Jemenin, Afganistanin, Republikën Demokratike të Kongos, Misionin e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën e Tranzicionit të Integruar në Sudan Misionin e Kombeve të Bashkuara në Sudanin e Jugut dhe të Bashkuara Operacionet paqeruajtëse të kombeve.

Previous articleKongresmenia amerikane Tenney i drejton letër Albin Kurtit: Jam tejet e shqetësuar, firmos Asociacionin dhe ta mbyllim këtë punë
Next articleShtatori me kërkesa të larta për pushime