Home Bota Mbi 1 mijë persona të vdekur nga tërmeti, afganët gërmojnë me duar...

Mbi 1 mijë persona të vdekur nga tërmeti, afganët gërmojnë me duar për të shpëtuar të mbijetuarit

Përpjekjet e organizuara të shpëtimit po përpiqen të arrijnë në vendin e një tërmeti në Afganistan që ka vrarë më shumë se 1000 njerëz, ndërsa të mbijetuarit gërmojnë nëpër rrënoja me dorë për të gjetur të zhdukurit. The Guardian shkruan se në rrethin Gayan të provincës Paktika, të goditur rëndë, fshatarët qëndronin sipër tullave prej balte që dikur ishin shtëpi. Të tjerë ecën me kujdes nëpër rrugicat e dheut, duke u kapur pas mureve të dëmtuara me trarë druri të ekspozuar për të hapur rrugën e tyre.

Tërmeti ishte më vdekjeprurësi në Afganistan në dy dekada dhe zyrtarët thanë se numri mund të rritet. Rreth 1,500 njerëz të tjerë u raportuan të plagosur, tha agjencia shtetërore e lajmeve. Tërmeti goditi në orët e para të mëngjesit të së mërkurës në një zonë pranë kufirit me Pakistanin. Përpjekjet e shpëtimit janë komplikuar nga fakti se shumë vende kanë pezulluar ose shkurtuar ndihmën për Afganistanin pas pushtimit të talebanëve vitin e kaluar.

Si dhe nëse talebanët lejojnë bota të ofrojë ndihmë mbeti në pikëpyetje pasi shpëtimtarët pa pajisje të rënda gërmuan nëpër rrënoja sa më mirë që mundeshin. Në shenjë të punës së ngatërruar mes talebanëve dhe pjesës tjetër të botës, talebanët nuk kishin kërkuar zyrtarisht që OKB-ja të mobilizonte ekipet ndërkombëtare të kërkim-shpëtimit ose të merrte pajisje nga vendet fqinje për të plotësuar disa dhjetëra ambulanca dhe disa helikopterë dërguar nga autoritetet afgane, tha Ramiz Alakbarov, zëvendës përfaqësuesi special i OKB-së në Afganistan.