Home Bota Mattarella – Zelenskyt: Italia është plotësisht në anën tuaj

Mattarella – Zelenskyt: Italia është plotësisht në anën tuaj

Roma – Il Presidente della Repubblica Sergio Mattarella con il Presidente dell’Ucraina Volodymyr Zelenzky, oggi 13 maggio 2023.
(Foto di Paolo Giandotti – Ufficio Stampa per la Stampa e la Comunicazione della Presidenza della Repubblica)

Presidenti italian Sergio Mattarella priti presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në oborrin e Quirinale.

Të dy u përshëndetën me një shtrëngim duarsh dhe më pas ndoqën nderimet e departamenteve dhe himnet e tyre kombëtare përkatëse. Flamuri ukrainas u ngrit në kullën Quirinal.Mattarella i tha Zelenskyt në tryezën e Quirinale ku po takohen dy delegacionet, italiane dhe ukrainase se Italia është plotësisht në anën e tyre dhe i mbështet në luftën për liri nga forcat Ruse.”

Është një nder që ju kam këtu në Romë. Unë kërkova t’ju takoj përsëri pas bisedës sonë vite më parë, edhe nëse në këtë gjendje të ndryshme, ne jemi plotësisht në anën tuaj. Mirë se vini president”, u shpreh Mattarella.

Previous articleKQZ tregon procedurën që do të ndiqet për numërimin e votave në rast defekti
Next articleRisia e energjisë së gjelbër nga Kosova – Delet përdoren si makinë kositëse për të kursyer energji