Home Sport Marca shpall lojtarin e ri më të mirë të sezonit

Marca shpall lojtarin e ri më të mirë të sezonit

Marca ka publikuar renditjen e lojtarëve më të mirë të rinj në sezonin e fundit 2021/22.

Kjo listë përfshin lojtarët që janë nën moshën 21 vjeç. Sulmuesi i Real Madridit, Vinicius Junior, u shpall lojtari më i mirë i sezonit.

Së bashku me ekipin fitoi kampionatin e Spanjës dhe Ligën e Kampionëve. I dyti ishte norvegjezi Erling Haaland, i cili në verë u transferua nga Borussia Dortmund te Manchester City.

Tre të parat u mbyll nga playmakeri i Barcelonës, Pedri. Vlen të theksohet se spanjolli është vetëm 19 vjeç.

Top  lojtarët e rinj më të mirë të sezonit 2021/22:

1. Vinicius Junior (Real Madrid);

2. Erling Haaland (Borussia Dortmund / Manchester City);

3. Pedri (Barcelona);

4. Dushan Vlahovic (Fiorentina / Juventus);

5. Phil Foden (Manchester City).