Home Bota Lufta në Ukrainë/ Zelensky u kërkon trupave të tij të përgatiten për...

Lufta në Ukrainë/ Zelensky u kërkon trupave të tij të përgatiten për më shumë sulme nga Rusia

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha mbrëmjen e 26 dhjetorit se ukrainasit duhet të përgatiten për më shumë sulme raketore ruse. Ai shtoi se mbrojtja ajrore e vendit dhe institucionet shtetërore po përgatiten gjithashtu për më shumë sulme.

“Të gjithë duhet të përgatiten. Kushtoni vëmendje sirenave, ju lutem”, tha ai.

Duke folur për situatën në vijën e frontit, Zelensky tha se Bahmuti dhe Kremina janë zona që kërkojnë forcë dhe përqendrim maksimal.

“Situata atje është e vështirë, e dhimbshme. Pushtuesit po përdorin të gjitha burimet që kanë në dispozicion për të avancuar”, tha ai.

Më 27 dhjetor Shtabi i Përgjithshëm i forcave të armatosura ukrainase tha se forcat ruse kanë nisur sulme të reja ndaj qyteteve në lindje të Ukrainës.

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt dhe që nga tetori ka sulmuar vazhdimisht infrastrukturën e energjisë ukrainase./ REL

Previous articleE refuzoi 5 herë! Historia e pabesueshme e martesës se Joe dhe Jill Biden
Next articleArdhja e emigrantëve për festat e fundvitit, rëndohet trafiku në disa akse rrugore, më problem Fier-Roskoveci