Home Bota Lija e majmunëve/ OBSH: 80 raste në 11 vende, infeksion i rrallë...

Lija e majmunëve/ OBSH: 80 raste në 11 vende, infeksion i rrallë viral

Bota po përballet me linë e majmunit. Në 11 shtete janë konfirmuar deri më tani 80 raste, konfirmon Organizata Botërore e Shëndetësisë, duke paralajmëruar se ka të ngjarë të raportohen edhe më shumë raste. OBSH thotë se 50 raste të tjera të dyshuara janë duke u hetuar. Më herët, infeksionet u konfirmuan në Itali, Suedi, Spanjë, Portugali, SHBA, Kanada dhe MB, ku u raportua rasti i parë evropian, raporton BBC.

Lija e majmunëve është më e zakonshme në pjesët e largëta të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore. Është një infeksion i rrallë viral, i cili zakonisht është i butë dhe nga i cili shumica e njerëzve shërohen brenda disa javësh, sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar.

Virusi nuk përhapet lehtë midis njerëzve dhe rreziku për publikun e gjerë thuhet të jetë shumë i ulët. Nuk ka një vaksinë specifike për linë e majmunit, por një goditje ndaj lisë ofron 85% mbrojtje pasi të dy viruset janë mjaft të ngjashëm.

OBSH gjithashtu paralajmëroi kundër stigmatizimit të grupeve për shkak të sëmundjes. Drejtori rajonal i OBSH-së për Evropë, Hans Kluge paralajmëroi se “ndërsa po hyjmë në sezonin e verës… me tubime masive, festivale dhe festa, jam i shqetësuar se transmetimi mund të përshpejtohet”.

Ai shtoi se të gjitha rastet e fundit, përveç njërit, nuk kishin histori përkatëse të udhëtimit në zonat ku lija e majmunëve ishte endemike.

Rasti i parë i sëmundjes në Mbretërinë e Bashkuar u raportua më 7 maj. Pacienti kishte udhëtuar në Nigeri, ku besohet se ishte infektuar me virusin përpara se të udhëtonte në Angli, tha Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Tani ka 20 raste të konfirmuara në Mbretërinë e Bashkuar, tha të premten Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid.
Sipas gazetës spanjolle El País, autoritetet shëndetësore spanjolle raportohet se kanë blerë gjithashtu mijëra vaksina kundër lisë për t’u marrë me shpërthimin.

Rasti i parë i Australisë u zbulua në një burrë që u sëmur pasi udhëtoi për në MB, tha Departamenti Viktorian i Shëndetësisë.

Në Amerikën e Veriut, autoritetet shëndetësore në shtetin amerikan të Massachusetts konfirmuan se një burrë është infektuar pasi kohët e fundit ka udhëtuar në Kanada. Ai ishte në “gjendje të mirë” dhe “nuk paraqet rrezik për publikun”, thanë zyrtarët.