Home Rajoni Lëkundje tërmeti me magnitudë 6.3 godasin Qipron

Lëkundje tërmeti me magnitudë 6.3 godasin Qipron

Një termet i fortë me magnitudë 6.3 goditi Qipron mëngjesin e sotëm.

Lëkundja e fortë u regjistrua me epiqendër në det 131 kilometra në perëndim të Nikosias dhe rreth 134 kam nga rajoni Anamur i qytetit Mersin të Turqisë, me një thellësi prej 62 kilometrash.

Nuk dihet ende nëse ka shkaktuar dëme materiale. Krahas Ishullit të Qipros, tërmeti është ndierë edhe në qytetet turke Antalya, Mersin, Hatay, Adana, Isparta, Burdur dhe Konya.