Home Bota Lavrov kërcënon Ukrainën: Për të mirën tuaj, përmbushni propozimet e Moskës

Lavrov kërcënon Ukrainën: Për të mirën tuaj, përmbushni propozimet e Moskës

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov kërcënoi Ukrainën duke thënë se “armiku” i di propozimet e Moskës për zgjidhje dhe se nëse Kievi dështon t’i përmbushë ato për mirë, ushtria ruse do ta “marrë çështjen në duart e veta dhe do të vendosë për çështjen”.

“Propozimet tona për çmilitarizimin dhe denazifikimin e territoreve të kontrolluara nga regjimi, eliminimin e kërcënimeve ndaj sigurisë së Rusisë që burojnë prej andej, duke përfshirë tokat tona të reja, janë të njohura për armikun”, tha Lavrov sipas një raporti të agjencisë TASS.

“Çështja është e thjeshtë: Përmbushni ato për të mirën tuaj. Përndryshe, çështja do të vendoset nga ushtria ruse,” shtoi ai.

Kjo vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin tha të dielën se vendi i tij është i hapur për bisedime duke fajësuar fqinjin Ukrainë dhe aleatët e saj për mungesën e tyre.

Previous articlePër ata që duan ta festojnë si viti “antiamerikan” i shqiptarëve
Next articleGoditi Sali Berishën, nesër shqyrtohet në Apel kërkesa e Gert Shehut për t’i shpëtuar burgut