Home Bota Lajm i trishtë/ Ndërron jetë këngëtarja e famshme

Lajm i trishtë/ Ndërron jetë këngëtarja e famshme

Muzikantja është më e njohur për këngën “Girl From Ipanema”, shkruar nga kompozitori Antonio Carlos Kobin dhe poeti Vinicius de Moraes dhe i transformuar në anglisht nga Norman Gimbel.

Lajmin e hidhur e ka konfirmuar djali i saj, Marcelo për The Independent.

Ai njoftoi se nëna e tij kishte vdekur më 5 qershor, por nuk zbuloi shkakun e vdekjes. Gilberto fitoi famë në vitin 1963 kur këndoi “Girl From Ipanema”, e cila vazhdoi të bëhej e famshme botërore.

Kënga fitoi ‘këngën e vitit’ në çmimet ‘Grammy’ dhe vetë Gilberto u nominua në çmimet për ‘performancën më të mirë vokale’.

E ndjera është nga Bahia në Brazil dhe emigroi në ShBA në vitin 1963 pas suksesit të këngës.

Ajo vazhdoi të regjistronte këngë në shumë gjuhë, dhe gjithashtu u angazhua në aktrim.  

Previous articleÇiftet e lumtura shtojnë më shumë peshë, sipas studimit
Next articleKAS e quan të ligjshëm votimin e të burgosurve në Rrogozhinë