Home Rajoni Kurti e Vuçiqi sot në mëngjes nisin takimet me Borrellin e Lajçakun,...

Kurti e Vuçiqi sot në mëngjes nisin takimet me Borrellin e Lajçakun, kjo është agjenda

Adelheid Feilcke, shefe e Programit për Evropën në Deutsche Welle, në një intervistë “Përballje” ku ka folur për dialogun e Kosovë-Serbi, tensionet në pjesën veriore të vendit si dhe integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Njohësja e çështjeve të Ballkanit ka folur edhe për takimin që do të mbahet të enjten e 14 shtatorit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për çka ka thënë se kjo është një javë e rëndësishme sidomos për Kosovën.

“Është një javë e rëndësishme për Kosovën veçanërisht, sepse për Serbinë tema e Kosovës nuk e ka atë prioritetin siç e ka për ju kosovarët dhe për zhvillimin e Kosovës. Kjo dis-balancë mes të dyja vendeve gjithmonë nga jashtë, nga Gjermania kur shikohet është shumë e qartë sepse Kosova është një çështje e rëndësishme për Serbinë, por për Serbinë ka edhe probleme të tjera

Për Kosovën, zhvillimet dhe akordimi i politikës me faktorët ndërkombëtarë në zgjidhjen e problemit me Serbinë janë vendimtare dhe çështje kyçe, veçanërisht këtë kohë kur janë vendosur sanksione dhe masa të veçanta ndaj Kosovës. Pra, pritjet për të dalë nga ky konflikt janë mëse urgjente për Kosovën e cila gjendet në këtë situatë”, kishte deklaruar Feilcke.

Previous articleNdërron jetë në QSUT i dënuari me 10 vite burg
Next article“Po kësaj pse i hëngri b**** xhanëm?”, dalin përgjimet telefonike që çuan në pranga Joana Duron