Home Kosova Kurti: Beogradi nuk do ta njohë zyrtarisht Kosovën, por jam i bindur...

Kurti: Beogradi nuk do ta njohë zyrtarisht Kosovën, por jam i bindur që do ta njohë de fakto/ Marrëveshja mund të arrihet deri në fund të vitit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka thënë sot para takimit në Bruksel se deri në fund të vitit mund të arrihet një marrëveshje ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Kurti tha se Beogradi dhe Prishtina synojnë të arrijnë një marrëveshje të rëndësishme për normalizimin e marrëdhënieve këtë vit.

Ne kemi nevojë për normalizim të marrëdhënieve dhe kjo mund të arrihet me njohje reciproke”, tha Kurti, duke theksuar se Beogradi është i bindur se nuk do ta njohë zyrtarisht pavarësinë e Kosovës por që, siç beson ai mund të jetë dakord për njohjen de fakto.

Previous articleZbulohet misteri i ”topit” në plazhin japonez
Next articleRama: Shqipëria dhe Mali i Zi janë më shumë sesa fqinj, kemi afrimitet vëllazëror