Home Sport Kupa e Botës 2026: Formati i ri nuk bind, zbulohet plani i...

Kupa e Botës 2026: Formati i ri nuk bind, zbulohet plani i FIFA-s

Botërori i radhës (2026) do të zhvillohet në tri shtete: SHBA, Kanada dhe Meksikë. Kupa e Botës do të ketë në përbërje për herë të parë 48 shtete.

Me zgjerimin e skuadrave, kompeticioni më i rëndësishëm në futboll u mendua se do të luhej në fazën fillestare me 16 grupe nga 3 skuadra.

Por situata ka ndryshuar. BBC raporton se entuziazmi ka rënë në lidhje me këtë format, ndikuar edhe nga ajo çfarë ndodhi në Katar 2022.

Shumë emocione prodhuan ndeshjet e fundit të fazës së grupeve. Kombëtare të ndryshme siguruan kualifikimin në momentet e fundit në Katar.

Kështu që FIFA po mendon të bëjë prapakthehu dhe të rikthejë skemën klasike me grupe me nga katër skuadra.

Vendimi zyrtar pritet të merret në mbledhjen e këshillit të FIFA-s, i programuar për t’u zhvilluar në Ruanda (16 mars).

Previous articleRreth 800 ushtarë të FSK-së realizojnë portretin e komandantit Adem Jashari
Next article“Marjanës do t’i prisja kokën me biçak”, detaje rrëqethëse nga dëshmia e Dan Hutrës: Vladimiri tentoi të më helmonte në burg për llogari të saj. I kisha thënë se do t’i bëja kurban…