Home Politike Kulluri: Deputetët e grupit Bardhi të kishin hapur parti të re, zgjodhën...

Kulluri: Deputetët e grupit Bardhi të kishin hapur parti të re, zgjodhën Berishën për të siguruar karrierën politike

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Edvin Kulluri në një intervistë për Report Tv ka komentuar situatën brenda kampit blu. Kulluri i cili një ditë më parë u zgjodh edhe anëtar i Kryesisë, tha se ftesa e Bashës ishte një akt politik dhe nuk kishte asnjë arsye përse të mos i përgjegjës pozitivisht një bashkimi me grupin e Bashës.

“Kanë rënë kushtet pjesërisht për të cilat u ndanë. Kushtet e ndarjes me Berishën nuk kanë rënë. Berisha është sërish non grata. Ata kanë bërë një rezolutë në kuvendin e 11 dhjetorit. Deputetët duhet të sqarojnë a është tërhequr SHBA apo kanë ndryshuar deputetët mendjen për shpalljen non grata të Berishës. Argumenti ka qenë se Berisha ka më shumë vota se Basha, po bëjnë një zgjedhje pragmatiste. Unë mendoj që Rama ka më shumë vota dhe rruga është e hapur për të shkuar në PS. Kushtet në të cilat ndodhet ky grupim sot në raport me Rithemelimin nuk ka ndryshuar. Është një diskutim për vazhdimin e karrierës. Unë e gjykoj gabim. Është më mirë të krijonin një parti politike, të distancuar si nga PD dhe Rithemelimi, por se kanë kapacitetin dhe interesin për një lëvizje të tretë. Çarja dhe ndarja është aty dhe të tregonin që ishin më të zotë. Këtë gjë nuk e kanë bërë se nuk është grup i strukturuar politik….Situata është e ndërlikuar. Ndarja në dy palë subjekte zgjedhore, njëra me siglën e LSI dhe tjetra me siglën e PD krijon një problem në garat për bashki. Nëse PD zyrtare nxjerr kandidat, do thonin që po saboton kandidatin e rithemelimit, nëse nuk hyjmë, pse nuk huni? Kjo është një pyetje që i duhet drejtuar rithemelimit, po të hynim do thonin po na hiqni votat”, tha Kulluri.

Previous articleSekuestrohen flakadanë dhe kapsolla, do të futeshin në stadiumin “Air Albania” për ndeshjen Shqipëri-Poloni
Next articleAnaliza e REL: Suedia i kthehet praktikës së librave dhe dorëshkrimit në shkollat e digjitalizuara