Home Kuriozitete Kujdes! Ënjtja e këmbëve mund të sinjalizojë probleme me zemrën

Kujdes! Ënjtja e këmbëve mund të sinjalizojë probleme me zemrën

Nëse rrezikoheni nga sëmundjet e zemrës, trupi juaj mund t’ju japë sinjale delikate, por të qarta.

Kuptimi i këtyre shenjave dhe simptomave është i rëndësishëm për të mbajtur veten të sigurt nga komplikimet e rënda shëndetësore dhe shtrimi në spital.

Në këtë artikull, ne do të kuptojmë një nga simptomat më të pazakonta të sëmundjes së zemrës që mund të shfaqet në këmbët tuaja. Edhe pse shpesh injorohet, kjo shenjë mund të sinjalizojë një gjendje të rëndë të zemrës dhe ndërhyrja mjekësore është e domosdoshme.

Ënjtja në këmbët mund të nënkuptojë probleme me zemrën

Një ënjtje e pashpjegueshme në këmbët tuaja mund të ndodhë për disa arsye shëndetësore. Megjithatë, kjo simptomë nuk duhet të injorohet kurrë me çdo kusht, pasi mund të sinjalizojë diçka të rëndë që ndodh brenda trupit tuaj. Prandaj, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendjen e duhur kësaj shenje dhe të konsultoheni menjëherë me mjekun tuaj, për të kuptuar shkakun rrënjësor të ënjtjes së këmbëve tuaja të pashpjegueshme.

Ju mund të habiteni kur të kuptoni se një nga shkaqet e ënjtjes së këmbëve janë problemet e zemrës. Ënjtja e këmbëve nuk është diçka që lidhet drejtpërdrejt me këmbët tuaja. Në fakt, një sëmundje e zemrës mund të shfaqet përmes ënjtjes në këmbët tuaja.

Kur vuani nga dështimi kongjestiv i zemrës, mund të ënjten këmbët. Çfarë është dështimi kongjestiv i zemrës? Është një gjendje afatgjatë në të cilën zemra humbet aftësinë e saj për të pompuar gjakun që kërkohet nga trupi për të funksionuar. Në këtë, zemra nuk ndalon së punuari, por humbet aftësinë e saj të plotë për të pompuar sasinë aktuale të gjakut që duhet të pompojë. Kjo gjendje shëndetësore mund të kthehet në fatale nëse nuk merret kujdesi i duhur mjekësor. Kur zemra nuk është në gjendje të pompojë sasinë e duhur të gjakut që i nevojitet trupit, gjaku dhe lëngjet fillojnë të grumbullohen në mushkëri dhe në këmbë me kalimin e kohës.

Ju mund të pyesni se si shfaqet një shenjë e problemit të zemrës në këmbë. Epo, përgjigja është e thjeshtë. Kur ndodh dështimi kongjestiv i zemrës, një ose të dyja dhomat e poshtme të zemrës suaj ndalojnë pompimin e gjakut siç duhet (mos harroni se nuk ndalon së punuari, por vetëm ngadalësohet). Si rezultat i kësaj mungese të pompimit të gjakut nga zemra, rrjedha e gjakut ngadalësohet dhe kthehet në venat e këmbëve, kyçeve dhe këmbëve. Kjo gjendje shkakton ënjtje edemë të shkaktuar nga shumë lëngje të bllokuara në indet e trupit.

Simptomat e sëmundjeve të zemrës në këmbë

Kur zemra nuk funksionon siç duhet, ose kur diçka nuk po ndodh, shenjat dhe simptomat e përmendura më poshtë mund të shfaqen në këmbët tuaja:

-Këmbët tuaja mund të fillojnë të ndjehen të rënda.

-Këmbët mund të fillojnë të fryhen.

-Kur shtypni pjesën e ënjtur të këmbës suaj, ajo do të lërë një gërvishtje.

-Mund të mos ndiheni rehat duke veshur çorape apo pantallona.

-Lëkura juaj mund të fillojë të ndihet e shtrënguar dhe e ngrohtë.

-Përkulja e kyçeve, gishtërinjve ose këmbëve mund të bëhet një punë e vështirë.

Kur të konsultoheni me një mjek?

Siç u diskutua më lart, kjo ënjtje e pashpjegueshme në pjesën e poshtme të këmbës suaj mund të jetë një shenjë ‘paralajmëruese’ e një problemi të zemrës dhe shumë kushteve të tjera kronike shëndetësore. Prandaj, sugjerohet që menjëherë të vizitoheni tek një mjek. Gjithashtu, edema nuk shkaktohet vetëm për shkak të problemeve të zemrës, ka shumë faktorë të tjerë shëndetësorë që kontribuojnë, prandaj është mirë të flisni me mjekun tuaj nëse keni ënjtje të re ose të përkeqësuar në këmbë.

Previous article“Rita u detyrua të rrinte me të se nëse ndahej e etiketonin si k**v”, Roza Lati për të atin: Ishte i dhunshëm, fshihesha nën krevat sa herë i dëgjoja zilen e biçikletës
Next articleEkzekutimi i Ardian Nikulajt: Si nisi historia e gjakmarrjes, për 10 mijë lekë të vjetra