Home Aktualitet Kthehet ora verore, të dielën akrepat shkojnë 60 minuta para

Kthehet ora verore, të dielën akrepat shkojnë 60 minuta para

Mesnatën e sotme, duke hyrë e diela e 26 Marsit kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin 60 minuta përpara. Ky ndryshim të do të thotë zgjim më herët, dhe dita do na duket më e gjatë.

Sipas disa studiuesve, thuhet se koha verore sjell përfitime për shëndetin tonë, sepse është më në sinkron me orën tonë biologjike, e cila ka nevojë për errësirë ​​gjatë orëve të mbrëmjes për të prodhuar melatoninë dhe për të siguruar pushimin e duhur.

Prej dekadash, vendet e Bashkimit Europian aplikojnë dy orë, atë të dimrit, që nis të dielën e fundit të tetorit dhe orën verore që kthehet të dielën e fundit të marsit.

Previous article“Flet për pensionet dhe mban në dorë orën 80 mijë euro”, shpërthen rrjeti ndaj Macron, pamjet bëhen virale
Next articleSi po ndryshon konsumi nga rritja e kostove të jetesës, rendje drejt produkteve më të lira