Home Europa Kryeministri i Italisë bën veprimin që s’pritej, ja si do ta ndihmojë...

Kryeministri i Italisë bën veprimin që s’pritej, ja si do ta ndihmojë popullin Mario Draghi

Mario Draghi ka hequr dorë nga paga e tij prej 115,000 euro si kryeministër i Italisë ndërsa përpiqet ta ringrejë vendin nga një krizë shëndetësore dhe ekonomike.

Një deklaratë për të ardhurat, taksat dhe pasuritë e Draghi, botuar nga qeveria italiane, shprehej se ai nuk do të merrte “asnjë shpërblim të çfarëdo lloji” gjatë kohës që ishte në detyrë, shkruan Financial Times

Vendimi për të sakrifikuar pagën e tij kryeministrore ka për qëllim të godasë një akord në një vend ku pagat e larta dhe përfitimet e ligjvënësve janë sulmuar shpesh nga partitë populiste si një simbol i një elite politike jashtë prekjes.

Draghi, 73 vjeç, tashmë është në gjendje të përfitojë pensione të mëdha shtetërore nga rolet e tij të mëparshme si kreu i Bankës së Italisë dhe drejtori i përgjithshëm i thesarit italian.

SOURCEBulevard News
Previous articleKosova e vendosur të padisë Serbinë për gjenocid, Osmani ia thotë në sy homologut slloven
Next articleFamilja Berisha i kërkon Bashës të ndërpresë marrëdhëniet me SHBA-BE: Diplomatët të mos hyjnë më në seli, s’kanë punë me ne