Home Kronika Krujë, zbulohet parcela me 855 rrënjë kanabis në malin e Brretit, nuk...

Krujë, zbulohet parcela me 855 rrënjë kanabis në malin e Brretit, nuk dihen autorët

Krujë, zbulohet parcela me 855 rrënjë kanabis në malin e Brretit, nuk dihen autorët

Një rast i tentativës për të kultivuar bimë narkotike është goditur sot nga policia, nga ku janë zbuluar parcela me 855 rrënjë kanabis në malin e Brretit në Krujë.

NJOFTIMI I PLOTË I POLICISË SË SHTETIT:

Krujë/Në vijim të operacionit policor antikanabis të koduar “Territor i pastër”, goditet një tjetër rast i tentativës për të kultivuar bimë narkotike. Si rezultat i kontrolleve, zbulohen në malin e Brretit, 5 ambiente të hapura ku kultivoheshin bimë narkotike.Nga këto ambiente, u asgjësuan në total 855 fidanë dhe bimë narkotike cannabis sativa. Skuadra të posaçme policore, të përbëra nga efektivë të Komisariatit të Policisë Krujë, Forcës së Posaçme Operacionale të DVP Durrës dhe të FNSH, Tiranë, kanë vijuar kontrollet në zona të pyllëzuara të rrethit, të asistuar dhe nga dronë, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike.

Si rezultat i kontrolleve, gjatë kësaj faze të operacionit policor antikanabis të koduar “Territor i pastër”, në zonën pyjore të malit të Brretit, u konstatuan 5 ambiente të hapura ku u gjetën të kultivuar gjithsej 855 fidanë dhe bimë të dyshuara narkotike cannabis sativa. Fidanët dhe bimët e dyshuara narkotike u agjësuan me anë të djegies, ndërsa një pjesë e vogël e tyre u sekuestrua në cilësinë e provës materiale. Komisariati i Policisë Krujë dhe Drejtoria Vendore e Policisë Durrës vijojnë veprimet e thelluara hetimore, për identifikimin dhe kapjen e autorit/ëve të kësaj veprimtarie kriminale. Kontrollet kundër kultivimit të bimëve narkotike, vijojnë në të gjithë territorin e rrethit. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”.

Previous articleKeqpërdorim informacioni/ ‘Facebook’ gjobitet me 746 milionë euro
Next articleProkuroria nis hetimin për vdekjen e Jani Rustemit, 27-vjeçari u arrestua për vjedhjen e një tapeti dhe vdiq në QSUT